Habakuk

Zespół Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. Przez 13 lat istnienia dał się poznać od jak najlepszej strony fanom muzyki reggae i nie tylko
w naszym kraju. W tym momencie jest uznawany za jedną z czołowych grup tego gatunku.
Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą.
Trzynastolecie istnienia Habakuk udokumentował trzema oficjalnymi płytami.
Pierwsza - "Mniam! Mniam! REGE " wydana w 1999 roku wprowadziła sporo zamieszania w polskiej muzyce oraz spotkała się ze znakomitymi recenzjami
w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych. Dla przykładu przytoczę fragment recenzji z "Machiny": cyt. "Oryginalność, energia oraz naturalna umiejętność komponowania przebojowych, wpadających w ucho przebojów. Krótko mówiąc - rewelacja sezonu. Częstochowska grupa Habakuk spełnia wszystkie warunki, by objąć panowanie na polskiej scenie reggae. A wszystko to za sprawą jej debiutanckiego krążka "Mniam! Mniam! REGE".

W ślad za recenzjami poszły propozycje koncertów. W 1999 roku zespół występował jako support przed niekwestionowaną gwiazdą światowego reggae - angielskim mistrzem - Mad Professorem & Macka B. Koncerty odbyły się w Chorzowie i Warszawie. W tym samym roku występ Habakuka na żywo mogła zobaczyć cała Polska - festiwal "Tam gdzie biją źródła" na Równicy
w Ustroniu był transmitowany przez Drugi Program Telewizji Polskiej. Habakuk grał tam obok m.in. Zion Train i Juniora Delgado.

W 2000 roku zespół uczcił jubileusz dziesięciolecia istnienia wydawnictwem "RUB PULSE" które tak jak poprzednie nie przeszło bez echa. Przykładem może być recenzja z magazynu "Tylko Rock": cyt. "Jubileuszowy album jednej z ciekawszych młodych grup spod znaku reggae. Formacja Habakuk powstała dziesięć lat temu w Częstochowie i, jak sami muzycy twierdzą, album "RUB PULSE" jest ich prezentem urodzinowym. Twórczość Habakuka - utrzymana jest w duchu reggae. (...) Każdy z estetycznych zabiegów, przepro-wadzonych przez Szumlasa i jego podopiecznych, dokonywany jest
z ogromnym szacunkiem dla klasyki."

Grupa została też doceniona przez Gazetę Wyborczą, która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z większych nadziei polskiej muzyki.
Przez ponad 13 lat istnienia zespół zagrał ogromną ilość koncertów oraz występował na największych festiwalach niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Do głównych wydarzeń można zaliczyć występy na festiwalu "Odjazdy" w katowickim Spodku, liczne festiwale Marley'kowe, festiwale "Winter Reggae", "Afryka" i wiele innych.

Habakuk wystąpił w 2001 roku na "Przystanku Woodstock" w Żarach. Później niejednokrotnie koncert był pokazywany w programie "Kręcioła" w Telewizji Polskiej.

Wyrazem uznania dla grupy był występ przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2002 na żywo w studio na Woronicza w Warszawie dokąd Habakuk został zaproszony przez Jurka Owsiaka.

Aktualnie zespół promuje swoją trzecią płytę: "Muzyka Słowo Liczba Kolor". Gościnnie w nagraniach wzięli udział Ziut Gralak (współpracuje m.in.
z Justyną steczkowską, Stanisławem Sojką) oraz Mateusz Pospieszalski - na co dzień sekcja dęta zespołu Voo Voo; Ania Patynek (m.in. Orkiestra Na Zdrowie) - na instrumentach perkusyjnych oraz wielu innych zaprzyjaźnionych muzyków.

Wydawcą płyty jest firma Gigant Records (wydawca m.in. Paktofoniki).
W prasie ukazały się już pierwsze pochlebne recenzje, w różnych stacjach telewizyjnych (Viva, MTV Polska, Tele 4, Polsat 2) prezentowany jest teledysk do utworu "Wrażenia".
Muzycy Habakuka prowadzą też inny muzyczny projekt - Rege Inna Polish Stylee, w którym jako trzeci wokalista występuje Muniek Staszczyk
z T.Love. Repertuar stanowią utwory z gatunku reggae, ale nie tylko. Często są też utwory rockowe czy popowe. Projekt niejednokrotnie był już prezentowany na żywo.

Dyskografia:
1 ."Mniam! Mniam! REGE", 1999, wytwórnia "W Moich Oczach"
2. "RUB PULSE", 2000, wytwórnia "W Moich Oczach"
3. "Muzyka Słowo Liczba Kolor", 2002, wytwórnia "Gigant Records"

Serwis może wykorzystywać pliki cookies, które umożliwiają korzystanie z jego zasobów. Więcej w Polityce prywatności.
Więcej informacji Akceptuję Nie zgadzam się