JAFIA NAMUEL

Grupa powstała w Pile, w 1994 roku a jej pierwszy ważny koncert odbył się na reaktywowanym w tym samym roku przez Krystynę Prońko festiwalu Rock-Reggae nad Wartą. W 1996 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Roots & Culture". Płyta okazała się sporym sukcesem. Krytycy podziwiali rasowe, jamajskie brzmienie zespołu oraz unikalny, „czarny" głos lidera zespołu - Dawida Portasza. W zespole zakochał się m.in. Jurek Owsiak, który utwór „Pozytywne Myślenie" uczynił hymnem WOŚP. Po tym albumie zespół dawał ponad 100 koncertów rocznie w Polsce ale również często koncertował w zachodniej Europie: w Holandii, Niemczech, Francji i Belgii.


W 1999 roku grupa zarejestrowała materiał na swoją drugą płytę „In Time", na którym do pulsu reggae wprowadziła dużo akustycznego brzmienia, ciekawych aranżacji, oraz floydowskich melodii. Brzmienie płyty zostało wzbogacone o żeński chórek, organy hammonda i gościnny udział Mateusza Pospieszalskiego, który oprócz saksofonów zagrał również na shehnai, instrumencie dętym pochodzącym z Kaszmiru.
W 2008 roku Dawid Portasz wraz z Krystianem „K-Jah" Walczakiem, młodym polskim producentem, powołali nowy projekt o nazwie Rastasize. Muzycy wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia Boba Marleya - Tuff Gong. Tam, we współpracy z elitą jamajskich muzyków nagrali pierwszą polską płytę reggae, która powstała na Jamajce, w najważniejszym dla tego gatunku studio nagraniowym.
Jamajska przygoda i emocjonalne związki Dawida Portasza z twórczością Marleya, nie pozostały bez wpływu na dalsze losy Jafii Namuel. W 2012 roku ukazała się, doskonale przyjęta przez recenzentów, koncertowa płyta „One Love Train" – album z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya.
Obecnie Jafia Namuel kończy nagrywanie nowego studyjnego albumu. Muzycy zaprosili do współpracy czołowego polskiego producenta muzycznego – Marcina Pospieszalskiego. Artyści zapowiadają, że płyta zaprezentuje nowe oblicze zespołu, w którym obok korzennego reggae, pojawi się wiele klasycznych i nowoczesnych międzygatunkowych elementów. Sporą część materiału będą stanowiły polskie piosenki. Płyta ukaże się jesienią 2014 roku.
Nowy album to prezent dla fanów i dla samych muzyków na przypadającą w tym roku 20 rocznicę narodzin grupy.
Miłym dla nas akcentem jest fakt, że w składzie zespołu są gorzowianie ( basista i 2 wokalistki ).

http://www.youtube.com/watch?v=dM-d_h3DGMI – reportaż z powstania nowej płyty

http://www.youtube.com/watch?v=Q75CVkqEBLA – „Work" Boba Marleya (live Trójka)

http://www.youtube.com/watch?v=jRYNZZUHUWI – "Fire" live ORF 2011

Serwis może wykorzystywać pliki cookies, które umożliwiają korzystanie z jego zasobów. Więcej w Polityce prywatności.
Więcej informacji Akceptuję Nie zgadzam się