wykonawcy

Buba Kuyateh, gambijski muzyk grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Urodził się w Gambii, na zachodnim wybrzeżu Afryki. Należy do znanej rodziny Jali , czyli muzyków zajmujących się szerzeniem tradycji oraz przekazywaniem historii z pokolenia na pokolenie.
Jego ojczystym językiem jest  Mandinka, znamienny dla regionu Senegambii, nie posiadającay jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali - muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów.

Czytaj więcej: Buba Kuyateh (Gambia)

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy i zywiołowy taniec w klimacie podzwrotnikowym.
Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in. : djembe (dżembe), dundun'y, balafon, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem.
Zespół koncertuje już kilka lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Burkina Faso, Gwinei i Gambi.
Podróż trwa!.
Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15'C!

Czytaj więcej: Foliba

Freakin Rudeboys to młody zespół założony w październiku 2011 roku w Ełku, w składzie występuje ośmiu niezwykle energicznych chłopaków, którzy będąc
na scenie poruszają tłumy i pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenia. Bogate instrumentarium pozwala im na łączenie różnych ciekawych brzmień. Grupa posiada na swoim koncie kilka sukcesów, takich jak:
- I miejsce w Ełckim Przeglądzie Kapel Amatorskich EPKA 2011,
- I miejsce w przeglądzie kapel studenckich Barabany 2012 w Białymstoku,
- udział w finałowym konkursie Młodych Polskich Zespołów Reggae podczas XII-stej edycji Ostróda Reggae Festival 2012, gdzie otrzymali najwięcej głosów od wspaniałej publiczności.
- I miejsce w III ogólnopolskim przeglądzie reggae Ełk Sound System 2012 w Ełku.
- Zespół otrzymał również nominację do tytułu „Polskiej Nadziei Reggae 2012” w plebiscycie najlepszego czasopisma branżowego Free Colours!
- Oraz koncerty na jednej scenie m.in. z Jamal, Kamil Bednarek, Strachy na Lachy, Junior Stress, EastWest Rockers, Raggafaya, Dubska, Natural Mystic Akustycznie, O.S.T.R/Tabasko i Make Progress.

Czytaj więcej: Freakin Rudeboys

Razem są niezwykle zgranym duetem, ale również każdy z nich z osobna udowadnia swoją klasę. Śląsk atakuje reggae, dancehall i hip-hopem - “Nie przypuszczam, ja wiem – dobrze będzie!”

Czytaj więcej: Bob One i Bas Tajpan

Jeden z najciekawszych młodych zespołów reggae na krajowej scenie. Trójmiejski zespół Root Wise to energetyczna dawka rootsowych brzmień, pochłonięta dubowym pulsem, połączona z silnym i zapamiętywalnym głosem wokalistki. Razem tworzy to niesamowitą mieszankę dzwięków, którą można określić jako roots'n'dub. Muzyka Root Wise potrafi wciągnąć odbiorcę w swoją magiczną atmosferę. Ten młody zespół pojawi się w tym roku na kilku dużych polskich festiwalach, m.in. Ostróda Reggae Festival, Najcieplejsze Miejsce na Ziemi, Stolica Reggae i oczywiście Reggae nad Wartą.

 

Więcej artykułów…

Serwis może wykorzystywać pliki cookies, które umożliwiają korzystanie z jego zasobów. Więcej w Polityce prywatności.