wykonawcy

Zespół Vavamuffin powstał mniej więcej w lutym 2003 roku w Warszawie. W skład zespołu weszli przedstawiciele dwóch, a może i trzech, pokoleń reggae i raggamaniaków.

Za obsługę mikrofonów, czyli nawijanie, odpowiedzialni są: Gorg (- ex Transmisja), Mr. Reggaenerator (- ex O.K. System, Zjednoczenie Sound System) i Pablopavo (Magara, Zjednoczenie Sound System). Sekcja rytmiczna to : Emili Jones (James Ashen) i Jahcob Junior (Magara, James Ashen). Na gitarce gra Raffi Kazan (Ztvorki, El Dupa, Poker Face), na pianinie i syntezatorach THA bWOY (m.in. James Ashen), a sampler i gramofony obsługuje Dubbist.

Vavamuffin gra muzykę silnie inspirowaną raggamuffin, czy też modern roots z elementami "starego" reggae i dancehallu. Ważnym elementem jest także freestyle.

Koncerty Vavamuffin to niesamowita energia skierowana do publiczności, doskonała zabawa i przede wszystkim przekaz, który prawdziwa muzyka reggae niesie ze sobą począwszy od swoich korzeni bez wzgledu na czas i na miejsce w jakim się znajduje.

Vavamuffin w sieci: www.vavamuffin.art.pl
Zespół znany też jako All Sunrises. Powstał w 1996 roku w Słupsku. Tajemniczy, nietypowy, stwarzający problemy recenzentom w zaszufladkowaniu go do któregoś z rodzajów współczesnej muzyki. Najczęściej określany jako "reggae epoki techno". WWS to elektroniczne bity połączone reggae'owym pulsem pasu, pomorską psychodelią wyrażoną w dźwiękach gitary i klezmerskimi dźwiękami klarnetu, melodiki i akordeonu wzbogacony przestrzennymi efektami dźwiękowymi.

Dla muzyków WWS wspólnym mianownikiem działania jest dub - Jamajski odłam muzyki reggae, który wyznaczył nowoczesne pojęcie w technikach realizacji dźwięku całej dzisiejszej muzyki. WWS funkcjonuje całkowicie poza oficjalnym obiegiem, jest kontrkulturą kontrkultury, skupia się na poszukiwaniu własnego, oryginalnego, niepowtarzalnego brzmienia bez względu na obowiązujące mody. Zespół dał wiele koncertów. Miał okazję grać przed znakomitościami współczesnego reggae i muzyki klubowej, m.in. Tribal Drift, Mad Professor, Zion Train, Dub Syndicate. Zapraszany na znaczące krajowe festiwale, m.in. Bielawa - Reggae Festiwal, Afryka is Hungry, Ostróda Reggae Festiwal, Global Beat Open Festiwal, One Love Sound Fest. Wydał cztery płyty. Debiut przyszedł w czerwcu 1997 r. CD "Wszystkie Wschody Słońca" (Folk Time / Alternativo - w czerwcu 1997 r.) stał się oprawą muzyczną do widowiska plenerowego "Żywioły" w realizacji Teatru Rondo III 9 pokazywany na portugalskim Expo w 1997 roku).

W grudniu 1998 r. WWS wchodzi do studia "Manta" w Warszawie - tego samego, które testowała legendarna Brygada Kryzys nagrywając swoją pierwszą płytę. Przy udziale Jarka Smoka zostają zarejestrowane dwa utwory: "Dharmsala Way" i "Electronic Animals". Oba miksuje na żywo legnda polskiego undergroundu - Robert Brylewski. Pierwszy trafia na czarny, winylowy singiel wydany przez "Czarny Kot Records" w limitowanej edycji.

W lipcu 2000 ukazała się płyta zespołu: "ALL SUNRISES SOUND SYSTEM". Materiał na płytę, został zarejestrowany w połowie 1999 roku w studiu Manta w Warszawie. Poszczególne utwory produkowane były w wielu miejscach w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Jesienią 2001 r. wychodzi płyta "Dub Out of Poland", na której znalazł się utwór WWS - "Voice of orange water". Zespół bierze też udział w trasie koncertowej pod tą samą nazwą, która miała miejsce w marcu 2001 r. Jesienią 2003 roku wychodzi druga część płyty "Dub Out of Poland", na której również znalazł się utwór WWS - "gołembjewsky". Pod koniec stycznia członkowie zespołu otworzyli wydawnictwo "All Sunrises Records". Tu wyszła trzecia płyta WWS, a pierwsza z serii "Home Recording" pt. "In dub trip" - to break'n'bitowe miksy płyty "All Sunrises" wykonane przez akustyka zespołu.

W styczniu 2003 roku zespół nagrał materiał na czwartą płytę pt. "Luv etno logic dub". Jej premiera miała miejsce 17 listopada 2003 r. W tym samym roku zespół zmiksował dwa utwory Fisza, które znalazły się na płycie Tworzywo Sztuczne "Tysiąc pięćset sto gwiazd" wydanej w lutym 2004 roku. W tym samym roku wychodzi na światło dzienne album zespołu Lion Vibrations w całości "zdubowany" przez WWS.

Pod koniec roku 2004 ukazuje się dwupłytowa reedycja albumu "All Sunrises Sound System 2000" (prapremiera płyty miała miejsce na festiwalu ONE LOVE we Wrocławiu). Wydanie z roku 2004 opatrzone jest dodatkowymi remixami wykonanymi przez: Kadubra, Gwoździu Selecta, Dj Adamus, R.Brylewski, J.Smaka i WWS. Wydawcą płyty jest MamiRecords.
Jeden z najczęściej koncertujących i najlepiej brzmiących niemieckich zespołów reggae-ska. Ponad 70 koncertów rocznie w różnych krajach Europy!

Wybuchowa mieszanka energetycznego połączenia reggae i ska zdobyła już uznanie tysiąca fanów w Europie.
Zespół powstaje w 1994 roku w Dreźnie. W 1995 tworzą legendarne już dzisiaj nagranie „summerspring’95”, które pozwala grać yellow umbrelli pierwsze koncerty, na razie głównie w Dreźnie.

W 1996 zespół nagrywa debiutancką płytę „offbeat”, dzięki której zaczyna koncertować po Niemczech. W 1997 Yellow Umbrella występuje po raz pierwszy w Polsce na fetiwalu „Przystanek Woodstock” w Żarach.

W 1998 Yellow Umbrella występuje jako bezpośredni support dla The Wailers, podczas festiwalu w Dreźnie. W Jenie wystepują przed Skavoovie & The Epitones.

W 1999 powstaje album „Marie Juana”. Podczas koncertu premierowego płyty, na wolnym powietrzu zespół gromadzi kilkanaście tysięcy ludzi. Ich trasy koncertowe po Niemczech przybierają rozmachu.
W 2000 roku Yellow Umbrella wystepuje wraz z z The Trojans, Malarians oraz Jim Murple Memorial podczas DANCE SKA LA Fest we Francji w miejscowości Rennes. W listopadzie grają pierwszą dziewięcio-koncertową trasę po Francji.

W 2001 wydają kolejny album pt. „Flight No. 20-8-3”. Tym razem koncert premierowy płyty musi odbyć się dwa razy, ponieważ bilety na pierwszy zostaja wyprzedane w jeden dzień. W marcu odbywają kolejną trasę po Francji. 30 marca realizują swój kolejny pomysł, festiwal „Back to the roots” na którym przed niemalże półtoratysięczną publiką, poza Yellow Umbrellą występuje Paprika Korps z Polski oraz Western Special z Francji. W 2001 także odbywa się ich pierwszy koncert we Wloszech oraz trasa z Richie Senior a.k.a. Dr. Ring Ding. W sierpniu grają kolejną trasę po Francji i w grudniu wydaja pierwsze nagranie koncertowe „Les Schucharton-Tapes”.

W 2002 powstaje kaseta wideo z trasy koncertowej po Francji, będąca obrazem do ostatniej płyty „Les Schuchkarton-Tapes”. Powstaje francuska wersja ostatniej płyty wydana przez Mosaic Music Distribution. Dochodzi do kolejnej trasy po Francji oraz kilku koncertów w Szwajcarii. Największe marzenie zespołu zostaje zrealizowane – Yellow Umbrella jako support The Skatalites na koncertach w Niemczech!!! Poza tym wspólny koncert z kolejnym adorowanym przez członków Yellow Umbrelli zespołem – The Slackers.

Kiedy w 2003-cim roku zespół ogłosił koniec swojej działalności, na ich pożegnalny koncert do Drezna przybyło 6 tys. fanów Ska, nie tylko z całych Niemiec, ale i z Polski, Francji, Czech, Włoch, Szwajcarii i Skandynawii - zewsząd, gdzie tylko ta tajna broń niemieckiej sceny zdążyła uderzyć w ciągu swojej 10-letniej działalności. Ostatni występ Yellow Umbrelli okazał się największym koncertem Ska jednej kapeli jaki kiedykolwiek odbył się w Niemczech. W ten godny sposób żywa legenda u szczytu swojej świetności przeszła, zdawałoby się, do historii...

Członkowie grupy rozeszli się na reggae-emerytury, skupiając się na swoich poza muzycznych zajęciach. Spodziewali sie presji ze strony fanów, aby powrócić na scenę. Byli na to przygotowani i uodpornieni. Nie przypuszczali jednak, że to oni sami nie będą mogli żyć bez muzyki. Niespodziewanie porzucili wcześniejsze postanowienia zaczęli znów spotykać się w starym gronie, rdzeń grupy uzupełniając o muzyków z Court Jester's Crew oraz Western Special, aby teraz znów tworzyć i częstować tłumy energią Ska!

Yellow Umbrella w sieci: www.yellowumbrella.de
Serwis może wykorzystywać pliki cookies, które umożliwiają korzystanie z jego zasobów. Więcej w Polityce prywatności.
Więcej informacji Akceptuję Nie zgadzam się